Fakültemizde Dr. Öğretim Üyesi Zeydin Pala tarafından “R” Ortamında Zaman Serileri başlıklı seminer düzenlendi

Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nde (MMF) satış rakamları, üretim numaraları, müşteri sayıları, hisse senedi fiyatları, döviz kurları, faiz oranları, yeni ilaçlara reaksiyonlar,  yaşlı bakımı gibi olguları tahmin etmek için istatistik, ticaret, ekonomi, medikal ve mühendislik alanlarında yoğun olarak kullanılan ‘zaman serileri’ konusunda seminer düzenlendi. Seminerde istatistiksel hesaplama ve grafikler konusunda özelleştirilmiş bir programlama dili olan “R yazılımı” Dr. Öğretim Üyesi Zeydin Pala tarafından anlatıldı.

”Çarşamba Seminerleri” kapsamında, 18 Aralık Çarşamba günü saat 11.00’de MMF Bilgisayar Laboratuvarı’nda başlayan seminerde, açık kaynak olarak bir ekip tarafından geliştirilen istatistiksel ve grafiksel tabanlı bir programlama dili olan R ortamındaki klasik ve derin öğrenme algoritmaları ile zaman serilerinin tahmin işlemi üzerine kapsamlı bir sunum yapıldı.

MMF Dekanı Bülent Özdalyan,  fakülte akademik personeli ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen seminer son derece verimli geçti.